وبلاگ

رسوب زدایی شیرآلات و جرم گیری به روش های خانگی

رسوب زدایی شیرآلات

همه ما با مشکل جمع شدن رسوب و جرم در مسیر شیرآلات مواجه هستیم. برای رفع گرفتگی شیرآلات هر چند وقت یک بار لازم است که به رسوب زدایی و جرم گیری شیرآلات ساختمان بپزداریم. در غیر اینصورت رسوب ها باعث می شوند که با کمبود فشار آب مواجه شویم. گرفتگی لوله ها و کمبود آب مشکلی بسیار کلافه کننده است که همه ما دوست داریم از آن خلاص شویم اگر شما هم با گرفتگی شیرآلات ساختمان رو به رو هستید در ادامه این مطلب با رسوب زدایی و جرم گیری شیرآلات با روش های خانگی همراه ما باشید.

مختصری درباره مفهوم رسوب گرفتگی

به طور کل رسوب از تجمع مواد معدنی به وجود می آید. کلسیم و منیزیم مواد معدنی هستند که در سطح آب شهری وجود دارند. بنابراین با گذشت زمان املاح موجود در آب شهرداری بر روی سطح داخلی و خارجی شیرآلات باقی خواهند ماند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که میزان املاح موجود در آب بسیار است رسوب در شیرآلات منزل شما به سرعت جمع خواهند شد. بنابراین باید برنامه ای مشخص برای رسوب زدایی شیرآلات در جهت جلوگیری از گرفتگی شیر اهرمی داشته باشید.

رسوب زدایی شیرآلات

معرفی روش های خانگی برای رسوب زدایی شیرآلات

رسوب زدایی شیرآلات مختص به قسمت های مثل بدنه شیرآلات، دستگیره، توری پلاتور، سر علم دوش و .. دچار رسوب گرفتگی خواهند شد. بعد از انجام رسوب زدایی شیرآلات شاهد عملکرد بهتر و جذابیت ظاهری آن ها خواهید بود. اگر راهی برای تمیز کردن رسوب ها پیدا نکرده اید در ادامه با آموزش نحوه انجام آن به روش های خانگی همراه ما باشید.

آموزش رسوب زدایی شیر آلات به روش خانگی

برای نابود کردن رسوب ها حتما نیازی به استفاده از مواد شیمیایی قوی نیست. شما می توانید با استفاده از وسایلی که در خانه دارید به راحتی رسوب زدایی شیرآلات را انجام دهید. در همه خانه ها موادی مانند: سرکه سفید، مایع ظرفشویی، جوش شیرین پیدا می شود و جالب است بدانید که همه این ها قابلیت پاک کنندگی و رسوب زدایی شیرآلات را دارند.

رسوب گیری شیر اهرمی با استفاده از سرکه:

شیر اهرمی نیز به راحتی رسوب گیری خواهد شد و نیازی نیست نگران تمیز کردن آن باشید. برای تمیز کردن رسوب گیری شیر اهرمی می توانید از ترکیب مواد خانگی مانند: سرکه سفید، مایع ظرفشویی، جوش شیرین نیز استفاده کنید. بسیار مهم است که توجه داشته باشید در زمان رسوب زدایی شیرآلات با استفاده از مواد خانگی حتما از دستکش استفاده کنید و از اسکاچ زبر یا سیم ظرفشویی به هیچ عنوان استفاده نکنید. چرا که اسکاچ زبر باعث بروز خط و خش و صدمه در آبکاری شیر ها می شود. در ادامه به صورت مرحله به مرحله نحوه رسوب زدایی شیرآلات را برای شما آورده ایم.

روش رسوب گیری شیر اهرمی با سرکه:

 • ابتدا باید گرد و غبار سطح شیرآلات را به خوبی تمیز کنید.
 • سپس ترکیبی از سرکه سفید و مقداری آب برای از بین بردن رسوب ها درست کنید.
 • سپس حوله ای تمیز درون محلول قرار دهید تا ترکیب را به خود جذب کند.
 • سپس می توانید حوله را به دور بخش های که دچار رسوب گرفتگی شده اند بپیچانید و فشار دهید.
 • کمی به حوله فشار بیاورید تا به رسوبات موجود بر روی شیرآلات بچسبد.
 • سپس لازم است یک ساعت به حوله آغشته به سرکه زمان دهید.
 • بعد از گذشتن یک ساعت زمان حوله را از دور شیر باز کنید و با یک دستمال نخی یا اسفنج نرم روی بدنه شیر بکشید.
 • در این مرحله رسوبات از روی بدنه شیر جدا خواهند شد.  
 • در نهایت باید شیرآلات را آبکشی کنید تا بتوانید از زیبایی شیر لذت ببرید.

رسوب زدایی شیرآلات

رسوب زدایی شیرآلات با جوش شیرین و مایع ظرفشویی

جوش شیرین و مایع ظرفشویی یک ترکیب قوی برای از بین بردن رسوبات شیرآلات است. برای استفاده از این ترکیب ابتدا لازم است که مقداری آب گرم درون یک کاسه بریزید. به اندازه یک تا دو قاشق مایع ظرفشویی به آب گرم اضافه کنید. یک اسفنج نرم بردارید و با کمی فشار شیرآلات را تمیز کنید. فشار دست نباید آنقدر زیاد باشد که سطح شیر دچار خط و خش شود. سپس شیرآلات را آبکشی کرده و با حوله ای تمیز برای جلوگیری از لک شدن سطح آن خشک کنید.

نکته: اگر بعد از آبکشی رسوبات هنوز بر روی سطح شیرآلات خودنمایی می کردند نیاز است که دو قاشق جوش شیرین را با آب گرم حل کرده و ترکیبی خمیری شکل به دست بیاورید. سپس خمیر را روی مسواک گذاشته و مابقی قسمت های دارای رسوب را تمیز کنید. همچنین برای تمیز کردن درز های شیرآلات می توانید از یک نخ دندان 30 سانتی متری استفاده کنید. اگر وضعیت شیر آلات شما به گونه ای است که با رسوب زدایی هم قابل استفاده نیست می توانید به سایت معتبر کابینت روشویی کاسپین مراجعه کرده و شیرآلات با کیفیت بالایی را خریداری نمایید.

رسوب زدایی شیرآلات با جوش شیرین

نحوه رسوب زدایی قطعات داخلی شیرآلات

رسوب بر روی سطح شیرآلات تنها زیبایی شیر را کم می کند اما اگر قطعات داخلی دچار رسوب گرفتگی شوند مشکلات جدی برای ساکنین ساختمان پیش خواهد آمد. بنابراین رسوب زدایی قطعات داخلی بسیار حساس و مهم است. برای انجام این مهم باید مواد را درون شیر بریزید. یکی از رسوب زداهای قوی خانگی سرکه به حساب می آید. برای خلاصی از گرفتگی شیر ابتدا باید مطمئن شوید که جریان آب به طور کامل قطع شده است. سپس مرحله به مرحله با ما پیش بروید.

رسوب زدایی شیرآلات با سرکه

مراحل رسوب زدایی قطعات داخلی:

 • برای باز کردن سر شیر نیاز به یک پرلاتور یا آچار دارید.
 • به کمک آچار دسته شیر اهرمی را باز کنید.
 • برای باز کردن دسته شیر اهرمی نگین آبی قرمز را برداشته و به کمک پیچ گوشتی پیچ دسته اهرمی را باز کنید.
 • قالپاق و مهره کارتریج را از جای خود خارج کنید تا به کارتریج (مغزی شیر اهرمی) دسترسی پیدا کنید.
 • سپس کارتریج را از جای خود خارج کنید.
 • بخش های جدا شده را به مدت 1 تا 2 ساعت در محلول آب و سرکه قرار دهید.
 • سپس با کمک مسواک رسوبات موجود بر روی کارتریج و پرلاتور را تمیز کنید.
 • به کمک حوله ای آغشته به سرکه به درون جای کارتریج بکشید و حتماً این بخش را بعد از آبکشی به خوبی خشک نمایید.

راه حلی برای جمع نشدن رسوبات بر روی شیرآلات

یکی از دلایلی که پاک کردن رسوبات بر روی شیرآلات را سخت می کند این است که هیچ وقت برای تمیز کردن آن ها زمانی را در نظر نگرفته اید. در چنین حالتی روز به روز رسوبات بیشتری به سطح و داخل قطعات شیر اضافه خواهد شد. بنابراین یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از جمع شدن رسوبات تمیز کردن هر روز شیر آلات نیز می باشد. شما می توانید هر روز نسبت به رسوب زدایی شیرآلات با استفاده از یک ترکیب قوی اقدام کنید. ترکیب آب و صابون نه تنها رسوبات را از بین می برد بلکه باعث براق شدن سطح شیرآلات خواهد شد. برای آماده کردن این ترکیب باید به شکل زیر عمل کنید.

روش تمیز کردن شیر آلات با آب و صابون:

یک صابون را بردارید سپس با استفاده از رنده به اندازه دو الی سه قاشق از صابون را رنده کنید. سپس یک لیوان آب گرم را به صابون های رنده شده اضافه کنید. در نهایت نیاز به یک اسکاج یا ابر نرم خواهید داشت که به محلول آغشته کنید و روی سطح شیرآلات بکشید.  در نهایت لازم است که با استفاده از آب گرم شیر را بشویید و خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *